Audycje w CKK Jordanki

Audycje muzyczne, inaczej koncerty szkolne mające wieloletnią tradycję, to system koncertów prezentujący żywą muzykę w sposób przystępny i ciekawy, dzięki merytorycznie i metodycznie przygotowanym prelegentom. Stanowią one swoistą pogadankę o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych. Przebieg spotkań prowokuje młodych słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w koncercie. W zależności od wieku słuchaczy mogą to być: ruch przy muzyce, wspólne śpiewanie piosenek, pogadanka czy dyskusja. Stosowanie różnorodnych form pozwala na ciekawy sposób dotarcia do uczestników naszych koncertów.

Odbiorcom naszych audycji proponujemy również zwiedzanie siedziby Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki. Podczas spaceru przypomnimy sobie etykietę koncertową, obejrzymy sale koncertowe, scenę, sprawdzimy gdzie do swoich występów przygotowują się artyści, a na koniec zajrzymy na próbę orkiestry.

 

W sezonie artystycznym 2022/2023 Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do wspólnego muzykowania i nauki przedszkola i szkoły podstawowe z całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gwarantujemy aktywizację muzyczną dzieci, naukę poprzez doświadczanie, obcowanie z muzyką prezentowaną przez profesjonalnych muzyków, poznawanie nowych instrumentów, zabawy ruchowe oraz wspólny śpiew. 

Muzyczna pocztówka z wakacji / wrzesień 2022
Tęskniliście za szkołą i przedszkolem? W każdym razie my za wami bardzo! Całe wakacje zbieraliśmy pocztówki żeby się z wami podzielić muzycznymi wspomnieniami! Ogrzejemy was hiszpańskim słońcem i zmrozimy śnieżką z Norwegii, pomaszerujemy niczym żołnierz z Angielskiego pałacu i zachwycimy się widokiem z Wenecji! Weźcie ze sobą jakąś pamiątkę, z największą chęcią posłuchamy waszych opowieści. 

A Wieniawskiego znasz kolego? / 17 października 2022, godz. 9:00, 10:30, 12:00
W historii światowej wiolinistyki Henryk Wieniawski zajmuje miejsce szczególne. Przede wszystkim jako genialny skrzypek-wirtuoz, uznawany przez współczesnych mu krytyków i miłośników muzyki za drugie wcielenie Niccolò Paganiniego. Tę audycję poświęcimy właśnie jemu, pozwolimy aby nasze skrzypce zachwyciły wszystkich słuchaczy.

Słuchaj Jeno, pono Nasi / 21 listopada 2022, godz. 9:00, 10:30, 12:00
Listopad jest miesiącem szczególnym dla każdego Polaka. Gdy za oknem opadają liście, gdy wokół robi się nostalgicznie i szybciej zachodzi słońce, myślimy o losach polskiego narodu: o wojnach, powstaniach, o niezłomnym duchu Polaków. Podczas naszego spotkania dowiemy się, który hymn jest najstarszy na świecie, który śpiewa się aż w czterech językach, a który hymn się nie śpiewa a tańczy! 

Hej kolęda, kolęda! / 5 grudnia 2022, godz. 9:00, 10:30, 12:00
Pierwsza gwiazda na niebie? To znak, że Święty Mikołaj jest tuż za rogiem! Opowiemy wam historie zawiązane ze świętami i zagramy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Mmm, też czujesz ten zapach pomarańczy z goździkami i choinki? Ale co to za dźwięki? Czy to janczary?

Karnawał w rytmie samby / 16 stycznia 2023, godz. 9:00, 10:30, 12:00
Któż nie chciałby zatańczyć w Rio. Na każdym balu nogi same niosą nas do tańca. Tym razem w rytmie samby. Wspólnie spędzony czas w brazylijskich rytmach ogrzeje nas w te zimne, mroźne dni. 

Melodie filmowe nie tylko orkiestrowe / 13 lutego 2023, godz. 9:00, 10:30, 12:00
Kiedy za oknem śnieg i mróz my rozgrzejemy was popularnymi melodiami ze znanych i lubianych hitów kinowych. Poznamy wiedźmina, polecimy statkiem kosmicznym podbijać wszechświat, lampę zmienimy w chomika za pomocą czarów, a może uciekniemy z piratem w otwarte morze? Podczas tej audycji wszystko staje się możliwe. 

Odgłosy wiosny / 13 marca 2023, godz. 9:00, 10:30, 12:00
Najpiękniejsza pora roku znalazła swoje szczególne odzwierciedlenie w literaturze muzycznej. Aby dotrzeć do wyobraźni słuchacza kompozytorzy nie tylko naśladowali odgłosy przyrody, ale czerpali też z opisów literackich. Muzyka programowa i muzyka ilustracyjna – dwa różne pojęcia, które czasami odnoszą się do tego samego utworu muzycznego – wypełnią nasze dzisiejsze spotkanie.

Muzyczne kontrasty / 17 kwietnia 2023, godz. 9:00, 10:30, 12:00
Instrumenty muzyczne różnią się między sobą wyglądem, skalą brzmienia, barwą. Czasami te różnice są tak wielkie, że mówimy iż mamy do czynienia z kontrastami. Okazuje się, że kontrasty pojawiają się także w samej muzyce. Zastanowimy się czemu one służą i czy mogą być pewnym zamierzonym środkiem wyrazu w sztuce.

Majówko-operowy zawrót głowy / 8 maja 2023, godz. 9:00, 10:30, 12:00
W maju pachnie kwiatami, czuć pierwsze gorące promienie słoneczne. Dopełnią je hity operowo-musicalowe, a także dowiemy się czym różni się opera od musicalu. Co to jest uwertura, aria czy orkiestron.

Do widzenia – do miłego zobaczenia! / 12 czerwca 2023, godz. 9:00, 10:30, 12:00
3… 2… 1… Do lata czas start! Zapraszamy was na letnie. Wielkimi krokami zbliża się czas podróży i wypoczynku i zabawy. Tym razem wypłyniemy na szerokie morze.